TŘI MUŽI PŘIVEZOU HUDBU Z HOR
Jak budou znít Ozvěny Karpat?
Marian Friedl a Martin Kocián. Znají se více než 10 let. Mají spolu několik kapel různých žánrů a z rodného Frenštátu pod Radhoštěm vyrážejí koncertovat do celého světa. Jakou hudbu přivezou, společně s houslistou Jiřím Pospěchem, na Slunohraní? Na jaké nástroje se může publikum 2.7. na nádvoří Horácké Galerie v Novém Městě na Moravě těšit?
Multiinstrumentalista Marian Friedl nás nechal nahlédnout „do not“ kapely miniBaroshi.
Mezi vašimi nástroji najdeme vše od lidových fléten až po malý cimbál. Které nástroje přivezete na koncert do Nového Města na Moravě?
Ačkoli budeme jen tři, uslyšíte opravdu velké množství zvukových barev. Já budu např. používat různé typy karpatských píšťal, malý cimbál, kobzu, salašovku, klarinet, dudy, Martin bude hrát na kontrabas i basičku, náš host Jura Pospěch pak na housle, violu a také dlabané housle ochlebky. Kromě toho budeme používat i tradiční perkuse a samozřejmě budeme zpívat.
Máte ve svém "hudebním kufru" nějaký nástroj, který publikum vždy znovu překvapí nebo rozesměje? Kde tyto původní beskydské nástroje objevujete?
Pro mnoho posluchačů je stále velkým překvapením setkání s alikvotní flétnou, která se v severozápadních Karpatech nazývá koncovka. Nemá žádné hmatové otvory, ale o to více ohromující hudební možnosti. Tento nástroj představíme jak v tradičním repertoáru, tak v žánru world music v modernějším hávu. Váš repertoár často čerpá z lidových kořenů.
Jak vnímáte hranici mezi uchováváním tradice a její autorskou proměnou?
Mám za to, že hudba je živá především lidmi a má-li promlouvat za mě, bude nutně odpovídat tomu, kým jsem a kdy žiju. Takže se snažím vždy dobře poznat kořeny, z níž roste to, na co chci navázat, a když se tato hudební tradice stane součástí mého hudebního jazyka, snažím se mluvit bez předstírání jako žijící aktivní hudebník:).
Jako host s vámi na Slunohraní vystoupí houslista Jiří Pospěch. Co pro vás znamená přizvání hosta do tak komorního hudebního dialogu?
S Jurou spolupracujeme všichni tři dlouhodobě v řadě projektů. Je členem naší beskydské kapely RukyNaDudy a stejně tak ansámblu Beránci a vlci. Společně jsme vytvořili i koncertní program Czech & Iran Roots Revival a teď aktuálně pracujeme na rakousko-českém projektu Kuhländchen. Jura krom toho vede hudební agenturu a je tedy i manažerem celé řady mých kapel a organizátorem koncertů v našem kraji. Navíc primášuje vlastní cimbálovku Jagár a hraje i ve známe kapele Flair Jana Rokyty. Jinými slovy, těžko říct, zda lze vůbec Juru označit za hosta, on je totiž spíše souputník. V podstatě si jen zahrajeme v triu pod hlavičkou Baroshů za soustavného putování z žánru do žánru, z kapely do kapely, z desky do desky:).
Hudebního workshopu, který bude před vaším koncertem, se zúčastní muzikanti, kteří jsou v Novém Městě na Moravě na kurzech komorní hudby. Jak přistupujete k výuce a sdílení lidové hudby s lidmi, kteří jsou možná zvyklí hrát jen klasickou hudbu?
Vlastně se nesnažím o jakoukoli výuku vůbec:). Mě spíš těší, když se mi podaří někoho inspirovat, něčím obohatit. Vždyť po většinu mého muzikantského života zažívám totéž - objevuji různá hudební zákoutí a učím se. Vystudoval jsem klasiku i jazz, hrávám hudbu ukotvenou v nejroztodivnějších tradicích, jsem činný v oblasti world music, hraju avantgardní jazz, několik let jsem působil v popové kapele a vydal např. i autorské album s elektronickou hudbou... A na téhle cestě jsem potkal ohromné množství inspirativních osobností, z nichž mě mnozí mnohému naučili, aniž by mě skutečně učili!
Naše publikum je odvážné, ale i tak se mu snažíme dát před koncerty malou nápovědu, která jim přiblíží, na co se mohou těšit a proč by si neměli koncert nechat ujít. Jak by zněla tato pozvánka přímo od vás? Šťavnatá směs moravské lidové hudby, jazzu, world music v podání tří neodolatelně šarmantních mladých mužů;).
Všechny koncerty začínají ve 20:00 na nádvoří Horácké galerie v Novém Městě na Moravě a konají se za každého počasí. Vstupenky lze zakoupit na místě nebo rezervovat od 15.6. předem na www.slunohrani.cz